اخبار

در مورد اخبار موسسه و جلسات

تحصیل در مجارستان

Image result for ‫دانشگاه دبرسن مجارستان‬‎

چرا تحصیل در مجارستان؟

تحصیلات در کشور مجارستان در کلیه رشته های پزشکی و فنی مهندسی برای دانشجویان خارجی ارائه میگردد.دانشجویان خارجی متقاصی تحصیل در مجارستان پس از گذراندن دوره های پری پارتیکورس و آموزش زبان انگلیسی وارد دانشگاههای مجارستان میشوند

روند تحصیل در دوره کالجهای مجارستان یکسال تحصیلی بوده و در دو ترم انجام میشود که ترم اول در ماه سپتامبر و ترم دوم در ماه جولای هر سال برگذار میگردد.

کلیه دانشجویانی که خواستار ادامه تحصیل در کشور مجارستان میباشند ابتدا باید وارد دوره یکساله کالج شده و در دروس مربوطه اعم از رشته پزشکی دروس زیست ، شیمی ، فیزیولوِِژی ، و آناتومی ودر صورت ادامه تحصیل در رشته های فنی و مهندسی دروس ریاضی ، مکانیک ، رسم ودرس فنی و در هردو رشته زبان را به صورت مشترک بگذرانند.

دانشگاه فنی مجارستان تنها دانشگاه شش زبان اروپا میباشد که رشته های فنی و مهندسی را به شش زبان انگلیسی ، فرانسه ، اسپانیایی ، ایتالیایی ،آلمانی، مجاری وروسی ارائه مینماید و دانشجویان مخیر به انتخاب زبان تحصیلی خود میباشند .
دانشگاه فنی بوداپست مجارستان دارای رتبه خوبی بین دانشگاههای برتر جهان میباشد و اساتید برجسته ای در آن مشغول به تدریس میباشند که نهه جایزه نوبل را به خود اختصاص داده اند . دانشگاه فنی مجارستان دارای راکتور تحقیقاتی بوده و دانشجویان فیزیک از فرصت مناسبی برای تحقیقات در این دانشگاه برخوردارند . دانشجویان رشته های فنی و مهندسی میتوانند در اواسط تحصیلات خود و با گذراتدن تعداد واحدهای مشخص (۳۶ واحد )  و کسب نمرات و معدل قابل قبول و رعایت سایر ظوابط قانونی به سایر کشورها مراجعت و تحصیلات خود را در آن کشورها ادامه دهند که ایران نیز جزء این کشورها میباشد . دانشگاههای پزشکی مجارستان نیز با دارا بودن اساتید برجسته و باتجربه زمینه رشد و تعالی دانشجویان خارجی را در کشور مجارستان فراهم نموده و باتوجه به امکانانت مناسب آموزشی دانشگاههای مجارستان ، دانشجویان توانمند و کارآزموده ای را پرورش میدهند.دانشگاههای مجارستان با توجه به رنکینگ بسار بالا و اعتبار بین المللی شرایط جذب دانشجویانی از سایر کشورها را فراهم نموده اند که از میان کشور ها میتوان از آمریکا ،  آلمان ، اتریش ، انگلیس ، فرانسه ، ایتالیا ، چین ، ژاپن ، فلیپین ، عربستان ، ایران  و سایر کشورهای اروپایی و آسیایی را نام برد . از مزایای دیگر تحصیل در مجارستان میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 1.     مجارستان عضو اتحادیه اروپا بوده و دارای مرزهای باز با سایر کشورهای اروپایی میباشد

 2.     کشور مجارستان دارای ویزای شنگن میباشد که دانشجویان میتوانند با اخذ ویزای مجارستان به سایر کشورهای اروپایی عضو اتحادیه مسافرت نمایند

 3.     دانشگاههای مجارستان انگلیسی زبان بوده و به همین دلیل ادامه تحصیل در آنها نیازمند آموختن زبان دیگری به غیر از زبان انگلیسی نیست

 4.     هزینه های زندگی درمجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی پائین تر بوده ودارای اقتصادی پایدارتر نسبت به سایر همسایگان اروپایی خود میباشد

 5.     دانشجویان خارجی از حقوق یکسان با همشهریان مجاری برخوردار  میباشند

 6.     مدارک تحصیلی مجارستان در ۲۵ کشور اروپایی و آمریکا و کانادا و ایرلن ارزشیابی شده و مورد تایید میباشد

 7.     ارائه امکانات آموزشی بسیار مناسب با کیفیت بالا در دانشگاههای مجارستان

 8.     ارائه  و استفاده از خدمات ورزشی و اینترنتی با پرداخت حق عضویت در این دانشگاهها

 9.     پذیرش مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی

 10.     بیمه درمانی اجباری در طول کل دوره تحصیلی در دانشگاههای مجارستان

 11.     ارائه مدرک دکترای حرفه ای بر خلاف سایر کشورها نظیر هند که در پایان تحصیلات مدرک لیسانس یا فوق لیسانس ارائه مینمایند که دانشجو پس از بازگشت به کشور باید دوره های تکمیلی را در ایران بگذراند

 12.     در مجموع کشور مجارستان باداشتن دانشگاههایی توانمند وبا قدمتی بالغ بر چهارصد سال یکی از گزینه های مناسب و برجسته برای ادامه تحصیل میباشد

کالجهای مجارستان

کشور مجارستان نیز مانند کشورهای دیگر اروپایی دارای دورههای پیش دانشگاهی و آمادگی ورود به دانشگاه میباشد که این آمادگیها برای رشته های پزشکی پریمدیکال و در رشته های فنی و مهندسی پری انجیرینگ کورس نامیده میشود. مجارستان دارای کالجهای معتبر بین المللی میباشد. که تعدادی از انها به شرح زیر میباشد.

کالج اینترنشنال (مک دانیل) :

کالج اینترنشنال مجارستان علاوه بر ارائه دوره پیش دانشگاهی علوم پزشکی , فنی و مهندسی , علوم انسانی و زبان انگلیسی برگزار کننده برخی از رشته های دانشگاهی علوم انسانی( در مقطع لیسانس) همانند مدیریت بازرگانی ,علوم سیاسی, روابط بین الملل و اقتصاد نیز می باشد.  کالج اینترنشنال مجارستان با همکاری دانشگاه وستمینستر آمریکا با نام کالج مک دانیل(تاسیس ۱۸۶۷ در آمریکا) ارائه کننده دوره های کارشناسی مدیریت بازرگانی ، اقتصاد ، ارتباطات و تاریخ هنر و علوم سیاسی و مطالعات بین الملل نیز می باشد.این کالج فاقد خوابگاه میباشد و دانشجو موظف است که جهت سکونت در مجارستان آپارتمان اجاره کند. کالج اینتر نشنال دانشجویان را برای ورود به دانشگاههای مجارستان آماده نموده و از اساتید و کارگاههای آموزشی خوبی برخوردار میباشد آموزش زبان انگلیسی نیز درکالج اینترنشنال توسط اساتید زبان به صورت جداگانه انجام میگیرد . دانشجویان در پایان سال تحصیلی باید نمره قبولی را در دروس رشته خود کسب نموده تا مجوز ورود به دانشگاههای فنی و مهندسی و پزشکی مجارستان را بدست آورد.

شهریه کالج مک دانیل

شهریه سالیانه کالج مک دانیل ۵۲۰۰ یورو برای دوره پیش دانشگاهی و حدود ۷۵۰۰ یورو برای مقطع لیسانس می باشد.

هزینه  ثبت نام ۲۰۰ یورو می باشد.

هزینه صدور پذیرش ۲۰۰ یورو میباشد

همچنین کالج مک دانیل با قبولی بالای حدود ۹۵٪دانشجویان ورودی خود در دانشگاههای معتبر مجارستان یکی از کالجهای موفق در مجارستان میباشد.ارائه امکانات آموزشی بسیار مناسب از قبیل اساتید خارجی و بسیار مجرب برگزاری کلاسهای فشرده از دلایل انتخاب این کالج از سوی دانشجویان میباشد.

یکی دیگر از مزایای کالج مک دانیل برگزاری آزمونهای ورودی دانشگاههای معتبر مجارستان  میباشد که در صورت قبولی در آزمون ورودی نیاز به گذراندن دورهای مقدماتی نمیباشد این آزمون به صورت کتبی و شفاهی انجام میشود .

آزمون رشته پزشکی به صورت نوشتاری و شفاهی انجام میگیرد که شامل : زیست شناسی (۲۰ سئوال) ، شیمی (۲۰ سئوال) و انگلیسی (۶۰ سئوال).  و در بخش شفاهی از شما درباره زیست شناسی ، شیمی و شاید فیزیک و همینطور درباره علت و انگیزه شما برای انتخاب رشته پزشکی سئوال خواهد شد.

آزمون ورودی رشته دامپزشکی دانشگاههای مجارستان :

کسانی که درخواست برای ورود به دانشگاه دامپزشکی مجارستان را نموده اند فقط باید در یکی از امتحانات شفاهی و یا کتبی شرکت نمود و نمرات لازم را برای ورود کسب نماید.

آزمون ورودی رشته روانشناسی

شامل مصاحبه شفاهی  توسط اساتید این رشته  و در مورد انگیزه برای شرکت در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد.

آزمون ورودی رشته بهداشت و درمان :

شامل زبان انگلیسی (۴۰ سئوال) و مصاحبه شفاهی در مورد انگیزه شما در انتخاب این رشته  و ، ورود به رشته پزشکی سوال میشود.

کالج اویسنا :

کالج اویسینا برگزار کننده  دوره پیش دانشگاهی علوم پزشکی , فنی و مهندسی , علوم انسانی و زبان انگلیسی و سال سوم دبیرستان می باشد.  کالج اویسینا توسط آقای دکتر میرزای حسینی اداره میشود. این کالج در شهر بوداپست میباشد و از نظر امکانات آموزشی نمره قابل قبولی را داراست ، اعتبارکالج اویسینا توسط وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران نیز در مقطع پیش دانشگاهی ارزشیابی میشود .

 کالج اویسینا برگزار کننده دوره های زیر میباشد :

دوره های پیش دانشگاهی علوم پزشکی و مهندسی و اقتصاد و مقطع کارشناسی علوم اقتصادی و دبیرستان(پایه سوم)

دروس و مواد آموزشی دوره پیش پزشکی

زبان انگلیسی عمومی ، زبان انگلیسی پزشکی(مدیکال ترمینولوژی)، بیولوژی سلولی ملکولی، ژنتیک، شیمی عمومی، شیمی آلی، شیمی معدنی، مقدمه ای بر بیوشیمی ، آناتومی، بافت شناسی، لاتین و کلاس درس به روش تعاملی و آموزشهای کامپیوتری، شنوایی و دیداری و ارائه گزارش تحقیقاتی برگزار می گردد.

دروس و مواد آموزشی دوره پیش مهندسی

زبان انگلیسی عمومی ، زبان انگلیسی فنی ، فیزیک ، ریاضیات

دوره های پیش دانشگاهی اقتصاد

کالج اویسینا برگزار کننده دوره های پیش دانشگاهی اقتصاد برای دانشگاههای علوم اقتصادی کوروینوس مجارستان و کالج ای بی سی نیز می باشد.

دوره آموزش زبان انگلیسی

کالج اوسینا برای دانشجویانی که دارای رتبه زبان قابل قبولی نیستند ، ۸ دوره آموزشی زبان انگلیسی برگزار می کند که بعنوان پیش نیاز برای دوره ورود به گروه پزشکی ، فنی و مهندسی و اقتصاد ارائه می گردد.

کالج اویسینا همچنین دارای خوابگاه ,اینترنت, تلفن ورستوران و امکانات رفاهی می باشد. همچنین خوابگاه ها دارای تخت ، مبلمان ، لباسشویی، اینترنت بی سیم که قابل دسترسی در تمام اتاقها است میباشد.

کالج اوسینا دارای رستورانی در داخل خوابگاه خود است که انواع غذاهای ایرانی و خارجی در آن طبخ میشود و یا توجه به قیمت بسار کم این غذاها نسبت به رستورانهای شهر بوداپست مورد توجه اکثر دانشجویان مشغول به تحصیل در این کالج قراردارد  . قیمت غذا ها و خورشتها در این رستوران بین ۶ تا ۱۵ یورو میباشد .

اعطای بورس تحصیلی از طرف کالج اویسینا به دانشجویان ممتاز

دانشجویان داوطلب تحصیل در کالج بین‌المللی اویسنا پس از اخذ پذیرش و طی‌ مراحل ثبت نام میتوانند با ارائه درخواست کتبی‌ ازشرایط بورس تحصیلی‌ کالج استفاده نمایند. دانشجویانی که دارای سوابق تحصیلی‌ درخشان میباشند، در المپیاد‌های علمی‌ شرکت کرده‌اند و یا دارای سوابق علمی‌ و تحقیقاتی ‌میباشند و نیز آنهایی که دارای توصیه نامه‌های آموزشی‌، ورزشی و اخلاقی‌ میباشند دراولویت قرار دارند.
بورس تحصیلی‌ به صورت کمک‌های مالی دراختیار دانشجویانی قرار می‌گیرد که در دوران تحصیل خود با اهتمام و تلاش بسیار درجهت پیشرفت تحصیلی‌‌ خود اقدام میکنند. دانشجویانی که به دلیل مشکلات مالی شرایط تحصیل را دشوار می‌بینند میتوانند با درخواست کتبی‌ و ارائه مدارک ضمیمه درخواست بورس از کالج اویسینا را نمایند. میزان و نوع بورس ارائه شده توسط شورای عالی کالج اویسینا به صورت موردی تصمیم گیری میشود و به دانشجو ابلاغ میگردد.

شهریه سالیانه ۵۲۰۰ یورو برای تمامی دوره ها

هزینه  ثبت نام ۲۰۰ یورو و هزینه خوابگاه دانشجویی همراه با شارژ ماهیانه ۴۰۰ یورو می باشد.

کالج دانشگاه پزشکی پچ :

این کالج در شهر پچ  مجارستان در ۲۲۰ کیلومتری بوداپست پایتخت این کشور قرار دارد شهر پچ جمعیتی حدود ۲۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است. کالج پچ زیر مجموعه دانشگاه پزشکی پچ می باشد. کالج و دانشگاه پچ علاوه بر برگزاری دوره پیش دانشگاهی گروه پزشکی دارای رشته های علوم پزشکی ( پزشکی  و دندانپزشکی و داروسازی) می باشد. دوره پزشکی ۶ سال و دوره دندانپزشکی و داروسازی ۵ سال میباشد. دور بودن و فاصله زیاد با شهر بوداپست و بالا بودن هزینه دوره کالج از معایب این کالج پچ میباشد و هزینه کمتر زندگی نسبت به شهر بوداپست از مزیتهای این شهر میباشد. اکثریت دانشجویان ترجیح میدهند تا دوره کالج را در یکی از دوکالج اینتر نشنال و یا اویسینا گذرانده و در دوره لیسانس یا دکتری به دانشگاه پچ مراجعه نمایند

این کالج دارای خوابگاه می باشد. هزینه ماهیانه خوابگاه ۳۰۰ یورو است.

شهریه پیش دانشگاهی ۸۱۰۰ دلار, شهریه سالیانه پزشکی ۱۵۰۰۰ دلار, شهریه دندانپزشکی ۱۶۰۰۰ دلار و شهریه داروسازی ۱۰۰۰۰ دلار می باشد.

هزینه ثبت نام ۳۵۰ یورو میباشد.

بعد از گذراندن  دوره کالج دانشجویان میتوانند در یکی از دانشگاهای مجارستان ثبت نام و در رشته مورد نظر خود ادامه تحصیل دهد.

کالج دونا در بوداپست 

کالج دونا دارای دورهای آموزشی زیر میباشد:

۱ – دوره یکساله پیش پزشکی

۲ – دوره یکساله پیش مهندسی

۳ – دوره پیش یکساله پیش اقتصاد

همچنین کالج دونا  دورهای آموزشی زبان را در مقاطع ۴ تا ۶ ماه نیز به صورت یکماهه برگزار مینماید تاریخ شروع این کلاسها در دوشنبه اول هر ماه میباشد

شهریه کلاسهای آموزشی کالج دونا

شهریه دورهای پیش دانشگاهی  در این کالج یورو ۵۲۰۰

دوره فشرده یورو۴۲۰۰

دوره زبان انگلیسی — دوره ۴ ماه = ۲۸۰۰ (شهریه هر ماه ۷۰۰ یورو)

دوره زبان انگلیسی — دوره ۶ ماه = ۴۰۰۰

هزینه ثبت نام کالج  ۲۰۰ یورو

هزینه صدور پذیرش تحصیلی ۲۰۰ یورو

خدمات ارائه شده توسط کالج دونا

این کالج دارای خوابگاه دانشجویی بوده که هزینه  ماهیانه بین ۲۲۰-۸۵ یورو در ماه بسته به کیفیت و چند خوابه بودن اتاق میباشد

همچنین خدمات راهنما و استقبال از فرودگاه برای دانشجویان رایگان می باشد.

شهریه پرداختی جهت اخذ ویزای تحصیلی باید به کالج برای مدت یکسال تحصیلی برابر  ۵۰۰۰ یورو میباشد

این کالج شرایطی را برای انصراف از ادامه تحصیل برای دانشجویان در نظر گرفته است که این شرایط عبارتند از:

در صورت انصراف دانشجو قبل از استفاده از ویزا و سفر به کشور مجارستان ابتدا ویزای مندرج در پاسپورت لغو و ابطال شده سپس مبلغ ۲۰۰ یورو بابت هزینه بررسی مدارک و صدور ویزا از مبلغ شهریه کسر شده و باقیمانده شهریه به دانشجو مسترد میگردد.

در صورت دوم انصراف پس از ورود به کشور مجارستان میباشد با استفاده از ویزا و تصویب آن و ورود به مجارستان و قبل و یا بعد از ثبت نام در کالج و اعلام انصراف قبل از دوهفته پس از ورود به کشور مجارستان ، در این حالت ابتدا دانشجو باید روادید اخذ شده را  لغو نموده و پس از آن ۷۰ ٪ از هزینه شهریه مسترد خواهد شد.

انصراف پس از دوهفته از شروع تحصیل و ورود به کشور مجارستان در این حالت شهریه قابل استردادنمی باشد.

همچنین این کالج دارای خوابگاههای مناسبی برای دانشجویان میباشد این خوابگاهها دارای امکانات مناسب خوابگاهی همچنین امکانات رفاهی مناسب برای دانشجویان خود میباشد. و با هزینه ماهیانه ای حدود ۲۲۰-۸۵ یورو قابل ارائه است.

هزینه خوابگاه بسته به کیفیت و چند خوابه بودن و تعداد تخت موجود در اتاق می باشد و از جانب دانشجو بصورت انتخابی قابل ارائه است.

نگاهی به تاریخچه مجارستان

مجارستان
مجارستان (به مجاری: Magyarország)کشوری است در اروپای مرکزی، پایتخت آن بوداپست است، مساحت آن ۹۳۰۳۰ کیلومتر مربع است.


تاریخ
تاریخ مهاجرت قوم مجار به جلگه دانوب دقیقاً معلوم نیست، این قوم به‌صورت قبایلی به‌تدریج از آسیا و نواحی غربی سیبری به این سرزمین آمده و پس از زدوخوردهای فراوان با دیگر قبایل برای تصاحب اراضی پربرکت سرانجام در جلگه دانوب بین نژادهای ژرمن و اسلاو حائل گردیده‌اند. این تاریخ را حدود سال ۸۹۶م. می‌دانند، یعنی زمانی‌که قبایل مجار به رهبری پرنس آرناپه ساکن حوزه کارپات (سرزمینی که از لحاظ آب و مراتع غنی بوده) را تماماً و یا به‌طور وسیعی تصرف کردند و امروز به‌نام «مجارستان» و «ترانسیلوانیا» خوانده می‌شود.

حوزه کارپات که از لحاظ جغرافیایی در مرکز اروپا واقع شده از دوران ماقبل تاریخ توسط بشر اولیه اشغال شده بود. مردم دوران اولیه عصر آهن و به‌دنبال آن سلتها به‌نوبت در شروع دورهٔ حاضر توسط رومی‌ها شکست خوردند، ایالات رومی پانونیا و داسیا که در زمان حکومت تیبریوس و تراجان به‌تصرف درآمده بودند، دربرگیرنده قسمتی از آنچه مجارستان می‌شد بودند، پس از چهار قرن فرمانروایی رومی‌ها به‌واسطه مهاجرت عظیمی منقرض گردید. هونها به رهبری پادشاه معروف خود آتیلا ، آستروگوتها ژپیدها و لونگوبارها و به‌دنبال آن‌ها آوارها که از نژاد هون‌ها بودند برای زمان کوتاهی در این مکان سکنی گزیدند.

با انقراض امپراتوری آوار به‌دست شارل ماگن، تنها گروه‌های کوچکی از آوارها در درهٔ رود دانوب باقی ماندند. وضعیت اجتماعی و اقتصادی این مردمان تقریباً هم‌سطح مجاری‌های غالب بود و به‌همین علت باعث همزیستی و بعدها جذب شدن آن‌ها توسط مردم مجار می‌گردید.

در قرن دهم هفت قبیله فاتح مجار که با هم متحد بودند تحت رهبری پرنس آرپاد مؤسس اولین سلسله مجار قرار داشتند و قدرت را به فرزندش کیزاسپرو سپردند. در سال ۹۷۲ گیزا به‌عنوان یکی از سران قبایل مجار به ریاست اتحادیه‌ای که از این قبایل به‌وجود آمده بود انتخاب شد و به اتفاق همسرش سارولت به آئین مسیحیت گروید و پس از وی فرزندش ایشتوان یکم که در تاریخ مجارستان نسبت به سنت ایشتوان شهرت دارد در سال ۱۰۰۰م. به‌عنوان نخستین پادشاه مجارستان تاج‌گذاری کرد. وی که در کودکی غسل تعمید داده شده بود بعد از تحکیم حکومت خود به‌عنوان اولین پادشاه مجارستان مسئله مسیحی کردن مجارها را رسمیت بخشید و به تأسیس صومعه و بنانهادن کلیسا اقدام کرد. سن استفان برای استقرار نظام پادشاهی و پی‌ریزی یک نظم اجتماعی پایدار کوشش‌های فراوانی نمود و مردم را مجبور کرد از آیین جاهلانه قدیمی به‌سمت مسیحیت بگروند.

در اواخر قرن ۱۱ کلیسا ایشتوان یکم را به خاطر خدمات وی به مقدس ملقب نمود. وی دو مجموعه عقاید برای اداره امور کشور تنظیم کرد. وی پادشاهی جنگجو بود. در جنگی که با «کنراد» امپراتور ژرمن نمود وی را شکست داد و تا حوالی وین پیشروی کرد، و به‌علت ثروت سرشار حاصل از جنگ دانوب، خطر همسایگان اعم از امپراطوری ژرمن و بیزانس وجود داشت. مجارها نخست با بیزانس از در دوستی درآمدند و پس از شکست ژرمن‌ها در سال ۱۱۰۸ که با غلبه بر سپاهیان هانری پنجم در پوترن به‌دست آمد از جانب ژرمن‌ها آسوده‌خاطر گشتند. در سال ۱۱۸۱ با استقرار بلغارها و تشکیل دولت بلغار مرز مشترک مجارستان و بیزانس از بین رفت و خطر دوم که متوجه مجارها بود منتفی گشت. در قرن ۱۲ قدرت حکومت مرکزی رو به زوال نهاد و با رشد فئودالیسم قدرت سیستم ملوک‌الطوایفی افزایش یافت. از زمان مرگ استفان اول یک دوره ناامنی شروع شد که طی آن شورش نجیب‌زادگان پیرو مذهب قدیمی پاگان، اصلاحات اجتماعی و مذهبی پادشاه را به مخاطره انداخت، در هر حال این شورش فرونشانده شد و حملات آلمان‌ها از غرب و کومان‌ها از شرق سرکوب گردید.

طی قرون ۱۱ و ۱۲ پادشاهان سلسله «آرپاد» مجارستان را یک‌پارچه نگه داشته و در مقابل سیاست‌های توسعه‌طلبانه امپراتوری مقدس روم، قسطنطنیه و پاپ در رم مبارزه نمودند. سرانجام پیشرفت نسبتاً صلح‌آمیز مجارها در قرون وسطی با حمله مغول‌ها به رهبری پاتوخان در سال‌ها (۴۴ – ۱۲۴۱) دچار وقفه شد و ارتش مجارستان شاه بلدی چهارم به‌سختی توسط مغول‌ها تارومار شد.

اوج شکوه و عظمت هنگری در قرون وسطی روزگار سلطنت لوئی اول (بزرگ) (۸۲ – ۱۳۴۲) بود؛ زیرا نفوذش تا دریای بالتیک، دریای سیاه، دریای مدیترانه می‌رسید. جنگ با ترک‌ها در سال ۱۳۸۹ صورت گرفت و ترک‌ها تا دریای بالکان پیش رفتند و مدت‌های دراز هنگری در چنگال ترکان عثمانی و قسمتی از خاک مجارستان زیر فرمان جابرانه خانواده‌ها هابسبورگ اطریش گرفتار بود.

این سیاست حفظ قدرت مرکزی توسط “ماتیوس هون‌یادی” (۱۴۹۰ – ۱۴۵۸) که از پادشاهان بسیار محبوب و موفق بود دنبال گردید. با مهار کردن قدرت بارون‌ها و تشکیل یک ارتش قوی اجیر شده، وی امنیت و آسایش برای مردم شهر و روستا را به ارمغان آورد، در حالی‌که سیاست خارجی توسعه‌طلبانه وی موجب هراس بود مع‌هذا دربار با شکوه و کتابخانه عظیم گرونسیانا برای وی در سرتاسر اروپا شهرت آفرید.

جانشینان شاه ماتیوس در هر حال قادر نبودند که با قدرت رو به افزایش بارون‌ها مقابله کنند، افزایش فشار روستاییان موجب گردید که تخم نارضایتی در میان آنان کاشته شود؛ به‌طوری‌که در سال ۱۵۱۴ منجر به جنگ دهقانی بزرگی به رهبری گیورگ دوژا از اهالی ترانسیلوانیا گردید، به‌هرحال ارتش دهقانی با نبردهای خونینی از هم پاشید و شکست آن منجر به کیفر خونینی برای دهقانان گردید. در این شرایط تهدید ترک‌ها برای اشغال کشوری که به‌دلیل اختلافات داخلی از هم پاشیده شده بود یک خطر جدی به‌شمار می‌آمد. در سال ۱۵۲۶ ارتش بزرگ سلطان سلیمان دوم قوای شاه جوان لوتیز دوم را در «نبرد موهاچ» نابود کرد.

حکومت
مجمع ملی ۳۸۶ نفره برای دوره ای پنج ساله با رای تمامی افراد بالغ انتخاب می گردد، این مجمع متشکل است از ۵۸ نفر که از فهرست ملی تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب می شوند، ۱۵۲ نفر که بر اساس استان و ۱۷۶ نفر از حوزه های انتخاباتی تک نماینده ای انتخاب می گردند، رئیس جمهور – که از سوی مجمع انتخاب می شود- کابینه و نخست وزیر را از حزب اکثریت در مجمع ملی انتصاب می کند.
احزاب سیاسی مهم عبارتند از:
• سرای دموکراتیک (میانه رو با تمایل به راست)
• اتحاد دموکراتهای آزاد (لیبرال)
• حزب سوسیالیست (حزب کمونیست سابق)
• حزب خرده مالکین
• حزب دموکرات مسیحی خلق

تقسیمات کشوری
مجارستان از ۱۹ شهرستان تشکیل شده‌است به علاوه بوداپست که متعلق به هیچ شهرستانی نیست و مستقل است.شهرهای مهم مجارستان شامل دبرسن، میشکولتس، سگد، پچ و گیور هستند.

سیاست
رئیس جمهوری از بین اعضای مجمع ملی برای یک دوره پنج ساله برگزیده می‌شود.مقام او تا حدود زیادی تشریفاتی است و اما بصورت اسمی وی فرمانده رئیس نیروهای مسلح و دارای قدرت‌های از جمله نامزدی برای نخست وزیری است که که باید توسط اکثریت آرای اعضای پارلمان، بر پایه پیشنهاد ارائه شده توسط خود رئیس جمهوری انتخاب شود.

پارلمان مجارستان در بوداپست

جغرافیا
همسایگان مجارستان

مرزهای مجارستان کنونی پس از پایان جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراطوری اتریش-مجارستان تثبیت شد.
در شمال هم‌مرز است با جمهوری اسلواکی با مرز مشترک ۵۱۵ کیلومتر.
در شرق آن کشور رومانی با مرز مشترک ۴۴۳ کیلومتر قرار دارد.
در شمال‌شرقی مجارستان جممهوری اوکراین با مرز ۱۰۳ کیلومتری قرار دارد.
در جنوب هم‌مرز است با جمهوریهای پیشین یوگوسلاوی (صربستان ۱۵۱کیلومتر، کرواسی ۳۲۹ کیلومتر، اسلوونی ۸۲ کیلومتر).
در غرب مجارستان کشور اتریش با مرز ۳۶۶ کیلومتری جای گرفته‌است.

مردم
کل جمعیت مجارستان بالغ بر ۱۰٬۳۱۳٬۸۸۳ نفر (سازمان ملل متحد ۱۹۹۵) است، ۸۸٪ جمعیت کشور از مجارها تشکیل شده و دیگر تیره‌های ساکن این کشور رومانیایی‌ها، صربها، کرواسی‌ها، آلمان‌ها، و شمار نسبتاً زیادی از کولی‌ها هستند. مطالعات ژنتیکی نشان داده است که مجارها فقط ۱۳ درصد از ژن‌های اقوام اورالی را دارا هستند، زبان رسمی مجارستان مجاری است. ۷۰٪ مردم مسیحی کاتولیک و ۲۵٪ پروتستان میاشند.این کشور زمستانهای سردی داشته و تابستانها، درجه حرارت دشتهای مرکزی، افزایش شدیدی دارد، معادن بوکسیت بسیار غنی در این کشور، شناسایی شده و به بهربرداری رسیده است، نیمی از صادرات مجارستان را ماشین آلات کشاورزی، ابزار مهندسی و غلات و ماشینهای صنعتی تشکیل می‌دهند.

آموزش عالی در مجارستان
آموزش عالی در مجارستان سابقه نسبتاً طولانی دارد. اولین دانشگاه این کشور در شهری به نام پچ در جنوب این کشور در حدود ۶۰۰ سال پیش تاسیس گشت. دانشگاههای این کشور، دارای شهرت و رتبه جهانی هستند، این کشور دارای ۱۸ دانشگاه ملی یا دولتی، ۱۳ کالج ملی و ۴۱ دانشگاه غیردولتی یا خصوصی است.

همچنین کشور مجارستان از مرکز مهم آموزش و تحقیق در علوم ریاضی و مهندسی در میان کشورهای جهان است.

رشته‌‌های تحصیلی‌ موجود درکشور مجارستان

رشته‌‌های مهندسی‌
مهندسی معماری
مهندسی کامپیوتر و IT
مهندسی عمران
مهندسی شیمی و بیوتکنولوژی
مهندسی برق و سخت افزار
مهندسی مکانیک علوم پایه

رشته‌‌های پزشکی‌
پزشکی – به مدت ۶ سال
دندانپزشکی – به مدت ۵ سال
دکترای داروسازی – به مدت ۵ سال

کالج دونا مرکز تحصیلات بین الملل کشور مجارستان می‌‌باشد. دانشجویان از تمامی‌ کشور‌های جهان تحصیلات خود را با شرکت در دوره‌های این کالج شروع کرده و تحصیلات دانشگاهی و آکادمیک خود را شروع می‌‌نمایند.

دانشجویان پس از گذراندن دوره مربوط به رشته دانشگاهی خود و کسب اطلاع لازم از رشته، دانشگاه و چگونگی‌ تحصیل در رشته مورد نظر در امتحان ورودی دانشگاه که در کالج دونا و یا در دانشگاه مورد نظر برگزار میگردد شرکت کرده و پس از قبولی در امتحان ورودی تحصیل خود را آغاز می‌نمایند.

نکته بسیار مهم:
تحصیل در هر یک از دانشگاه‌های کشور مجارستان نیازمند قبولی در آزمون ورودی هر یک از این دانشگاهها بوده و شرکت در امتحان ورودی این دانشگاه ها الزامی است .همچنین واضح است که تحصیل در هر یک از رشته‌های دانشگاهی نیازمند پیش زمینه خوب و دانسته های کافی داوطلب در زمینه علوم ریاضی‌ و تجربی‌ است و از آنجا که زبان تحصیل و آموزش در این دانشگاه ها انگلیسی می باشد داشتن توانمندی کافی در زبان انگلیسی نیز شرطی مهم و تعیین کننده است. لذا و به طور معمول داوطلبان و متقاضیان تحصیل دردانشگاههای کشور مجارستان دوره های آمادگی را در کالج های برگزارکننده دوره های آمادگی در شهر بوداپست می گذرانند که تاثیر بسیار مثبت و مهمی در پذیرش و تحصیل آنان در دانشگاهها را دارد.

کالج دونا در شهر بوداپست مرکز مهم و اصلی‌ تحصیل در دوره‌های آمادگی تحصیلی‌ در دانشگاههای کشور مجارستان در شهر بوداپست می باشد. شرکت در دوره های آمادگی کالج دونا امکان آمادگی تحصیل و پذیرش در دانشگاه ها را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند. با تحصیل در این کالج دانشجویان توانایی آکادمیک لازم در زمینه های امتحانات شفاهی و کتبی در رشته تحصیلی خود را پیدا کرده و به دوره ای جدید در دوران تحصیلی خود وارد می شوند.

سیستم آموزش عالی
سیستم آموزش عالی در مجارستان نیز دارای سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. جهت هماهنگی با کلیه کشورهای اتحادیه اروپا، سیستمی به نام سیستم Bologna، در سیستم آموزشی این کشور بکار گرفته شده و پیگیری می شود.در این سیستم که به سیستم دو دوره ای مشهور است.,تحصیلات را بدون توقف می توان تا سطح کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) ادامه داد. مدت زمانی دوره کارشناسی سه یا چهار سال بوده و دوره کارشناسی ارشد یک یا دو سال، و شخصی که در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل می باشد می تواند تحصیلات خود را تا سطح کارشناسی ارشد ادامه دهد.دوره دکتری یا PhD، دوره سوم یا بخش سوم این سیستم آموزشی محسوب می گردد.

علاوه بر دوره های فوق،دوره های تحقیقاتی و موقت آموزش عالی در مؤسسات آموزشی این کشور اجراء می شود.
آموزش و تحصیلات بین المللی در این کشور از اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی آغاز گشت. پس از پیوستن کشور مجارستان به اتحادیه اروپا در اول ماه می سال ۲۰۰۴ میلادی مدارک دانشگاهی این کشور به صورت هماهنگ در تمامی کشورهای اروپایی مورد تایید قرار گرفته و می گیرد.

جاذبه های مجارستان
مردم مجارستان همواره کوشیده اند تا فرهنگ ، آداب و رسوم خود را همراه با گذشت زمان و در فراز و نشیب تاریخ حفظ بنمایند.از این رو این کشور نمونه بسیار جالبی جهت همگامی سنت و مدرنیته در کنار یکدیگر می باشد.مجارستان سرزمین گذشته و حال است .قسمت های زیادی از شهر بوداپست جزء میراث فرهنگی جهان بوده و توسط سازمان یونسکو محافظت می گردند.

شهر پچ که یکی از بزرگترین شهرهای کشور مجارستان می باشد پایتخت فرهنگی اروپا بوده و همچنین این شهر هر ساله پذیرای دانشجویان زیادی از سرتاسر جهان می باشد.

۱- کاخ رویال بوداپست
این کاخ بر فراز تپه بودا در قرن سیزدهم میلادی بنا گشت. منظره این کاخ به خصوص  در هنگام شب جلوه خاصی  به شهر بوداپست بخشیده است. همچنین در این کاخ یک موزه و یک کتابخانه بزرگ قرار دارد.

۲- تپه گلرت
بر فراز این تپه می توان دید کامل و زیبایی از شهر بوداپست که از دو قسمت بودا و پِشت تشکیل شده را داشت.این تپه را به نام یک اسقف که در حفظ دین مسیحیت در کشور مجارستان ایستادگی کرد و به قول تاریخ در این راه کشته شد نام گذاری کرده اند.

Chain bridge- 3
این پل یکی از زیباترین پل ها بر روی رود دانوب و اولین پل سنگی بر روی این رود است و از زیباترین پل های موجود در قاره اروپا با چهار شیر زیبای سنگی می باشد.این پل را سمبل شهر بوداپست می نامند.

۴- ساختمان پارلمان
این ساختمان در کنار رود دانوب یکی از زیبا ترین بناهای اروپا و به قولی زیباترین پارلمان در دنیا می باشد.همواره یکی از جاذبه ها و مراکز دیدنی بوداپست برای توریستها و جهان گردان ساختمان پارلمان بوداپست می باشد.بنای این ساختمان سنگی و طرحی نئوگوتیک دارد.

۵- میدان قهرمانان
این میدان با مجسمه هایی بسیار زیبا از سرداران دلیر کشور مجارستان مکانی بسیار باشکوه در شهر بوداپست می باشد. در کنار این میدان موزه هنرهای زیبای بوداپست و پارک شهر قرار دارند.

۶- دریاچه بالاتن
این دریاچه یکی از دریاچه های بزرگ اروپا و دریاچه ای توریستی تفریحی است که در فصل تابستان توریستهای زیادی را به خود جذب می کند. فاصله این دریاچه با بوداپست در حدود ۱۲۰ کیلومتر می باشد و با قطار با یک سفر دو ساعته قابل دسترسی است.

۷- جزیره مارگیت
این جزیره در میان رود دانوب قرار گرفته و دارای طبیعتی سبز و آرام می باشد و محل مناسبی جهت اوقات فراغت و ورزش می باشد.

زندگی در مجارستان
مجارستان کشوری است منحصر به فرد با معماری بسیار زیبای خود. پایتخت این کشور، شهر بوداپست از زیباترین پایتخت های اروپایی به شمار    می رود و رودخانه دانوب با گذر از میان این شهر به زیبایی و شکوه بیشتر آن افزوده است.اکثر بناها و منازل موجود در این شهر قدیمی .ولی زیبا می باشند.امکانات موجود در خانه های این کشور، کامل و مدرن هستند.

 امنیت
این کشور از امنیت بسیار بالایی برخوردار بوده و جزء امن ترین کشورهای اروپائی است. جرم و جنایت در این کشور آمار بسیار پائینی را داراست. و شهرها مملو از دانشجویانی است که هر یک دوستان خوبی برا ی یکدیگر هستند. این امنیت ناشی از فرهنگ و طبع مردم مجارستان، کمی جمعیت و کنترل خوب نیروها ی پلیس در سطح این کشور است. احترام به عقایدو نژادهای گوناگون نیز از ویژگیهای مردم در این کشور است. و البته باید خاطر نشلن کرد که مجارستان از کشور های اتحادیه شنگن بوده و همین امر بینانگر امنیت بالای آن است.

پول رایج و بانکداری
واحد پول رایج در کشور مجارستان در حال حاضر فورینت (HUF) می باشد که پیش بینی می کردد تا سال ۲۰۱۲ به یورو تغییر یابد. در حال حاضر یک یورو معادل ۲۷۰ فورینت مجارستان و یک دلار تقریباً معادل۲۲۰ فورینت بوده و دارای نوسانهایی در زمانهای مختلف می باشد. صرافیها به فراوانی در تمامی این کشور وجود دارند و خدمات پولی و تعویض پول را راحتی و به طور مطمئن انجام می دهند.

بانکداری در این کشور نیز دارای نحوه عملکرد بسیار مدرن و به روز دنیا بوده و بانکها به دو گروه بانک های کشور مجارستان و بانک های اروپایی تقسیم می گردند که هر یک دارای عملکردی رقابتی و مدرن نسبت به بانک های دیگر هستند. دستگاه های خودپرداز نیز به طور فراوان در همه جا وجود دارند.

حمل و نقل
مجارستان دارای یکی از کارآمدترین و دقیقترین سیستمهای حمل و نقل عمومی در جهان می باشد، وسائل حمل و نقل عمومی شامل مترور (Metro) و ترم (Tram) و اتوبوس (Bus) و اتوبوس برقی (Trolley Bus) می باشد. این سیستم یک سیستم ۲۴ ساعته بوده و در تمامی ساعات شبانه روز می توان به وسائل نقلیه عمومی دسترسی داشت.

این وسائل نقلیه در تمامی نقاط شهر توزیع شده بود و نیازی به اتومبیل شخصی جهت رفت و آمد وجود ندارد. به جرأت می توان گفت که نزدیک منزل هر فرد، یک ایستگاه اتوبوس یا ترم یا مترو وجود دارد . و دانشجویان دانشگاهها می توانند با پرداخت مبلغی معادل ۱۴ یورو، یک ماه بطور کامل در تمامی ساعات شبانه روز از تمامی وسائل نقلیه عمومی استفاده نمایند.

در شهر بوداپست، سه ایستگاه اصلی قطار جهت مسافرتهای بین شهری و خارج از کشور وجود دارد. ۷۰% تخفیف نیز جهت مسافرتهای بین شهری و داخل کشور از مزایای دانشجویی در این کشور است.تاکسی سرویسهای مختلفی نیز در این شهر فعال هستند ولی هزینه نسبتاً بالایی دارند.

در شهرهای دیگر نیز همین سیستم برای شهروندان و دانشجویان وجود دارد.

خرید و هزینه زندگی
مراکز خرید
مراکز خرید بسیار متعدد , مدرن و متنوعی در این کشور وجود دارند که شامل مرکز خرید بزرگ یا shopping centerها , فروشگاه های بزرگ و بازارهای محلی نیز می گردد. برند ها و کالاهای با آرم و استاندارد بین المللی به طور فراوان در مراکز مختلف خرید یافت می گردند.

مراکز خرید مواد غذایی:
به سه دسته  فروشگاههای بزرگ (Hypermarkets) بین المللی مانند: CORA, Auchan, Tesco – سوپر مارکتها: CBA, Match, SPAR، – فروشگاههای کوچک (shops)، تقسیم می شوند. تنوع و کیفیت محصولات غذایی در این فروشگاهها بسیار بالا برده و دارای استانداردهای بین المللی و اروپائی است. موادغذائی در این کشور بسیار به وفور یافت می گردند.

هزینه زندگی
واضح است که هزینه زندگی هر فرد ارتباط مستقیمی با سطح و نوع زندگی آن فرد دارد. به دلیل تنوع زیاد و بازه تفاوت قیمت ها هزینه زندگی می تواند برای افراد مختلف با توجه به نوع و سبک زندگی آنان بسیار متفاوت باشد.

به صورت معدل هزینه غذا و زندگی جدا از هزینه مسکن برای یک دانشجو در حدود ۲۵۰ –  ۳۵۰ یورو در ماه می باشد. لذا هزینه زندگی برای یک دانشجو با در نظر گرفتن هزینه مسکن نیز در یک ماه به طور تقریبی معادل ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه می باشد و مجددا لازم به ذکر است که خصوصا در مورد دانشجویان محترم داشتن یک هم منزل می تواند کمک زیادی به کاهش هزینه زندگی آنان بنماید.

سیستم ارتباطات موبایل و اینترنت
سیستم ارتباطات موبایل در کشور مجارستان توسط ۳ شرکت بین المللی با نامهای ذیل اداره میگردد. که هر یک سرویس‌های بسیار خوب و با استاندارد بالایی‌ را به مشترکین خود ارائه میدهند.

سیستم اینترنت نیز فقط بر پایه ADSL بوده و سرعت انتقال بسیار بالایی را دارا است. هزینه استفاده یک ماهه از اینترنت به همراه تلفن معادل ۲۵ یورو می باشد.

دانستنی های جالب در مورد هلند

درباره ی آمستردام

نگاهی به هلند
هلنـــد کشـــوری اســـت کوچـــک از قلمروهـــای پادشـــاهی هلنـــد در شـــمال غربـــی اروپـــا بـــا شـــانزده و نیـــم میلیـــون جمعیـــت کـــه بیشترشـــان مســـیحی پروتســـتان هســـتند. جمعیـــت مســـلمانان هلنـــد نزدیـــک بـــه یـــک میلیـــون نفـــر اســـت. پایتخـــت هلنـــد شـــهر آمســـتردام اســـت، امـــا بـــه منظـــور تمرکززدایـــی بســـیاری از وزارتخانه هـــا و ســـفارتخانه ها در شـــهر لاهـــه یـــا پیرامـــون آن مســـتقر شـــده اند. هلنـــد بخـــش اصلـــی و اروپایـــی پادشـــاهی هلنـــد بشـــمار مـــی رود کـــه جزایـــری را در آمریـــکای مرکـــزی نیـــز شـــامل می شـــود. از شـــرق بـــا آلمـــان همسایه اســـت و از جنـــوب بـــا بلژیـــک و از غـــرب نیـــز از طریـــق دریـــا بـــا بریتانیـــا.
بنـــدر روتـــردام دومیـــن شـــهر بـــزرگ هلنـــد اســـت و از نظـــر مســـاحت و تعـــداد اســـکله هایی کـــه دارد، بزرگ تریـــن بنـــدر اروپـــا نیـــز بـــه شـــمار مـــی رود. ۲۰درصـــد از مســـاحت هلنـــد را آب تشـــکیل می دهـــد. در واقـــع ایـــن کشـــور یـــک دلتـــای سرســـبز اســـت کـــه رودخانه هایـــی چـــون رایـــن از میـــان آن می گـــذرد. هلنـــد کـــوه نـــدارد و ارتفـــاع بلندتریـــن تپـــه در جنـــوب ایـــن کشـــور۳۲۲ متـــر اســـت. خـــاک هلنـــد بیشـــتر ماســـه ای ســـت. بخش هـــای وســـیعی از ســـرزمین هلنـــد را کشـــتزارها و چراگاه هـــای سرســـبز تشـــکیل می دهنـــد و دریاچـــه هـــا و جنگلهـــای طبیعـــی و مصنوعـــی در آن بـــه وفـــور یافـــت می شـــود. ایـــن کشـــور بـــه کشـــور آســـیاب های بـــادی، دوچرخـــه، پنیـــر و گل لالـــه مشـــهور اســـت. هلنـــد کشـــور هنرمنـــدان هـــم هســـت. بســـیاری از هنرمنـــدان مشـــهور جهـــان از رامبرانـــد گرفتـــه تـــا ون گـــوگ، نقاشـــان معـــروف، در ایـــن کشـــور زندگـــی مـــی کردنـــد. ۲۵ درصـــد از زمین هـــای کشـــور هلنـــد پایین تـــر از ســـطح دریـــای آزاد قـــرار دارد و ۲۱ درصـــد از جمعیـــت آن در ایـــن مناطـــق زندگـــی می کننـــد. حـــدود ۵۰ درصـــد از زمین هـــای هلنـــد نیـــز ارتفاعـــی کمتـــر از یـــک متـــر از ســـطح دریـــا دارد. بـــه ایـــن خاطـــر اســـت کـــه نـــام ایـــن کشـــور در زبـــان هلنـــدی Nederland بـــه معنـــی «ســـرزمین پســـت» (فروبـــوم) اســـت و نامـــی کـــه بســـیاری زبان هـــای دیگـــر بـــرای ایـــن کشـــور بـــه کار می برنـــد هـــم همیـــن معنـــی را می دهـــد.
فرهنگ و آداب و معاشرت
کشــور هلنــد از قومیــت هــای مختلفــی تشــکیل شــده اســت و بــه دلیــل همجــواری بــا کشــورهای آلمــان، بلژیــک، فرانســه و انگلیــس، محــل تلاقــی فرهنــگ هــای ایــن دســته از کشــورها نیــز مــی باشــد.

 •  در هــر ملاقاتــی دســت دادن در ابتــدا و انتهــای دیدارهــا امــری پســندیده و لازم اســت. بــه همیــن دلیــل دوســتانی کــه بــا فرهنــگ اســلامی خــو گرفتــه انــد و از دســت دادن بــا جنــس مخالــف معذوریــت دارنــد بهتــر اســت جهــت رفــع ســوء تفاهــم توضیحــات لازمــه را مبــذول دارنــد.
 •  دوســتان صمیمــی در برخــی از مواقــع بــا نزدیــک کــردن گونــه هــا بهــم و بوســیدن هــوا بــه یکدیگــر خــوش آمــد گویــی و احوالپرســی مــی کننــد.
 •  در بــه کار بــردن نــام کوچــک افــرادی کــه تــازه بــا آن هــا آشــنا شــده ایــد کمــی صبــور باشــید زیــرا در اکثــر مواقــع فــرد مقابــل خــود از شــما مــی خواهــد کــه نــام کوچــک وی را خطــاب قــرار دهیــد.
 •  در اولیــن آشــنایی هــا و بــا افــرادی کــه هنــوز صمیمــی نشــده ایــد, از پرســیدن ســوالات شــخصی بــه خصــوص در مــورد ســن, وضعیــت تاهــل و میــزان درآمــد بــه شــدت پرهیــز کنیــد چراکــه امــکان دارد فــرد مقابــل بســیار ناراحــت شــود. ایــن بــه دلیــل آن اســت کــه ایــن مــردم ســوالات ایــن چنینــی را بــه مثابــه تعــرض بــه حقــوق خــود مــی پندارنــد.
 •  تعییــن قــرار قبلــی بــرای انجــام کارهــا از اهمیــت بســزایی برخــوردار اســت. ایــن مهــم خــود را در انجــام کارهــای اداری بیشــتر نشــان مــی دهــد, بــه طــور مثــال، مراجعــه بــه شــهرداری و یــا مراکــز خدماتــی درمانــی همــواره بــا تعییــن وقــت قبلــی انجــام مــی شــود. در روابــط دوســتانه و فامیلــی نیــز ایــن مهــم اجــرا مــی شــود. از دیــدگاه مــا ایــن گونــه آداب بــه دلیــل قانــون منــد بــودن ایــن مردمــان اســت و همیــن طــور وجــود نظــم در کارهایشــان مــی باشــد. بــرای فــردی کــه از فرهنگــی دیگــر کــه ایــن تمایــلات کــم تــر اجــرا مــی شــود در وادی امــر بســیار ثقیــل پنداشــته مــی شــود امــا بــه مــرور زمــان و ورود ایــن آداب بــه زندگــی فــرد مذکــور ایــن کوربینــی در موضــع ضعــف قــرار مــی گیــرد. بــه ایــن نکتــه هــم توجــه داشــته باشــید کــه مردمــان هلنــد بــه گفتــه هــا و قــول هــای شــما بســیار بهــا مــی دهنــد و در صــورت کوتاهــی در ایــن امــور مجــازات هایــی برایتــان در نظــر مــی گیرنــد. بــه طــور مثــال اگــر بــا پزشــکی قــرار ملاقــات بگذاریــد و در ســاعات پایانــی آن قــرار را لغــو کنیــد حتمــا بایــد جریمــه ای از حــق ویزیــت خــود پرداخــت کنیــد.
 •  در صورتــی کــه بــرای اولیــن بــار بــه خانــه ی فــرد هلنــدی دعــوت مــی شــوید بهتــر اســت هدایایــی همچــون گل, گلــدان, شــکلات مرغــوب و یــا کتــاب ببریــد. توجــه داشــته باشــید کــه بهتــر اســت اگــر گل هدیــه مــی دهیــد تعــداد شــاخه هــا فــرد باشــد امــا از دادن ۱۳ شــاخه جــدا خــودداری کنیــد. هرچنــد ایــن فرهنــگ در میــان نســل جدیــد هلنــد کــم تــر دیــده مــی شــود امــا بهتــر اســت رعایــت کنیــد.
 •  اگــر بــرای وعــده ای غذایــی دعــوت شــده ایــد بایــد نکاتــی را رعایــت کنیــد. هرگــز بــر ســر میــز خودســر ننشــینید تــا میزبــان صندلــی مخصــوص شــما را نشــان دهــد. اگــر شــما آقــا هســتید تــا زمانــی کــه تمــام خانــم هــا ننشســته انــد بــر روی صندلــی خــود ننشــینید. در زمــان خــوردن و وقتــی کــه نیــاز بــه کمــی اســتراحت داریــد تــا مجــددا بعــد از چنــد ثانیــه ای شــروع بــه خــوردن کنیــد بایســتی چنــگال و قاشــق (کارد) خــود را بــه حالــت ضربــدر (چنــگال روی کارد یــا قاشــق باشــد) روی بشــقاب خــود قــرار دهیــد تــا میزبــان متوجــه شــود شــما همچنــان میــل بــه خــوردن داریــد. اصــراف غــذا امــری ناپســند در میــان مــردم هلنــد اســت. ســعی کنیــد همیشــه بــه انــدازه غــذا برداریــد. در هلنــد همیشــه مهمــان ابتــدا خــوردن غــذا را شــروع مــی کنــد و مهمــان هرگــز تعــارف نمــی کنــد. بــرای اعــلام ســیر شــدن و عــدم خــوردن بایســتی چنــگال و کارد خــود را یــه صــورت مــوازی در بشــقاب قــرار دهید.
 •  مردمــان هلنــد بســیار کــم تــر اهــل تعــارف هســتند و نظرشــان را واضــح و صریــح بیــان مــی کننــد و از طــرف مقابــل هــم انتظــار دارنــد کــه چنیــن رفتــاری داشــته باشــد. امــا در ارتبــاط هــای اجتماعــی خــود بســته بــه میــزان رســمی بــودن روابــط، ملاحظاتــی انجــام مــی دهنــد. بــه طــور مثــال در ارتبــاط بــا خارجــی هــا بســیار صبورتــر و متیــن تــر برخــورد مــی کننــد و همــواره ســعی دارنــد خــود را مهمــان نــواز جلــوه دهنــد.

غذا ها و نوشیدنی ها
کشــور هلنــد بــر خــلاف کشــورهایی همچــون فرانســه، ایتالیــا و اســپانیا غذاهــای معروفــی زیــادی نــدارد. امــا ایــن بــدان معنــی نیســت کــه هلنــد از ســنت آشــپزی و طبــخ بــی بهــره اســت. هلنــدی هــا علاقــه عجیبــی بــه خــوردن ســیب زمینــی دارنــد. آن هــا از بشــقاب هــای گوشــتی ســنتی همــراه بــا ســیب زمینــی، ســبزیجات بخارپــز شــده و نوعــی آبگوشــت اســتفاده مــی کننــد. از جملــه معــروف تریــن غذاهــای زمســتانی هلنــد ســوپ نخــود فرنگــی بــه همــراه ســس مخصــوص و یــا ژامبــون اســت کــه بــا نــان تــرد خــورده مــی شــود.
در شــب ســال نــو بــوی خــوش نوعــی کیــک (Oliebollen) از هــر خانــه ای بــه مشــام مــی رســد. ایــن کیــک یــا کلوچــه در زبــان انگلیســی بــه دونــات هلنــدی معــروف اســت. در ایــن کیــک خوشــمزه از ســیب، کشــمش، تخــم مــرغ، آرد و شــکر اســتفاده مــی شــود. پنیرهــای هلنــد نیــز دارای شــهرت جهانــی مــی باشــند. از جملــه انــواع معــروف پنیــرهلندی می توان به Leerdammer وGouda ،Edam ،Leyden اشــاره کــرد. در هلند قهوه به همراه شیر (Koffie Verkeerd) نیز طرفداران بسیاری دارد.