تحصیل در اسپانیا رایگان نیست، ولی بسیار ارزان می باشد (بویژه در مقطع دکتری) و همچنین مزایای بینظیر تحصیل در آن کشور باعث شده است تا اسپانیا اخیراً مورد توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی مشتاق تحصیل در اروپا قرار گیرد. این مزایا عبارتند از: ادامه مطلب


۱)امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاههای معتبر جهان همچون دانشگاه ملی بارسلونا، دانشگاه پلی تکنیک بارسلونا، دانشگاه اتونومای بارسلونا و دهها انستیتو معتبر جهانی وابسته به این دانشگاهها.

۲)جهت اخذ پذیرش از دانشگاههای اسپانیا نیازی به داشتن مدرک زبان انگلیسی نیست.

۳)تحصیل به زبان انگلیسی مقدور است و تسلط نسبی به زبان انگلیسی برای ادامه تحصیل کافی است.

۴)علیرغم هزینه بسیار پایین تحصیل در بارسلونا، امکان گرفتن بورس تحصیلی و یا بستن قرارداد کاری با دانشگاه و انستیتوهای وابسته برای دانشجویان مستعد فراهم میباشد.

۵)دانشجو برای کل دوره تحصیل (در هر مقطعی) از سفارت اسپانیا ویزای ۳ ماهه دریافت میکند و سپس براحتی با برگه پذیرش حتی قبل از ثبت نام در دانشگاه می تواند کارت اقامت یک ساله دریافت نماید که این کارت نیز به راحتی قبل از اتمام مدت قابل تمدید می باشد.

۶)در طول تحصیل اجازه دارد به مدت ۲۰ ساعت در هفته کار کند و این اجازه نیز براحتی در بخش امور بین الملل دانشگاه صادر می شود.

۷)در صورت اقامت در اسپانیا به مدت ۳ سال، حتی به صورت اقامت دانشجویی، ویزای کار دائم به فرد اعطا میگردد.

۸)اگر مدت اقامت به ۵ سال برسد، دانشجو به طور خودکار شهروند اسپانیایی محسوب شده، پاسپورت آن کشور را دریافت مینماید.

۹)کل دوره دکتری به صورت انجام پروژه می باشد و دارای واحد تحصیلی نمیباشد و برای دانشجویان دکتری نیازی به نوشتن پروپزال نیست و کل مراحل انجام پروژه توسط استاد مربوطه و دانشگاه انجام میگیرد.

۱۰)از بابت اینکه کل دوره دکترا انجام پروژه میباشد هیچ نگرانی بابت تائید مدرک توسط وزارت علوم ایران برای کسانیکه قصد بازگشت دارند وجود ندارد. همانطور که در سایت وزارت علوم آمده است تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاههایی که از نظر وزارت علوم ایران عالی محسوب می شوند بصورت انجام پروژه هیچ مشکلی ندارد و هر سه دانشگاه بارسلونا و انستیتوهای وابسته به آنها جزو لیست دانشگاههای عالی وزارت علوم ایران محسوب می شوند و هر سه دارای رتبه حدود ۲۰۰ دنیا می باشند.

تحصیلات تکمیلی در اسپانیا

تحصیلات تکمیلی در اسپانیا از ۲ مقطع تشکیل شده است: کارشناسی ارشد (۱ سال) که این زمان می تواند تا ۲ سال نیز ادامه پیدا کند  و دکترا (۳ سال). به موازات تحصیل در گروه، کلاسهای زبان اسپانیایی نیز برای دانشجویان تشکیل میگردد. شرکت در این کلاسها رایگان است و هزینه آن از طرف دولت اسپانیا تامین میگردد. فراگیری زبان اسپانیایی برای افرادی که مایل به دریافت اقامت هستند ضروری نمی باشد ولی بسیار مؤثر است و کمک میکند که شما هر چه سریعتر با محیط جدید و زبان آن آشنا شده، شانس خود برای ورود به بازار کار در این کشور را به حداکثر برسانید.

چگونه اقدام کنید؟

۱)مدارک خود را به شرح زیر آماده کنید: ترجمه رسمی مدرک و ریزنمرات و ساعات درسی واحدهای گذرانده شده در دوره کارشناسی برای مقطع کارشناسی ارشد و ترجمه رسمی مدرک و ریز نمرات و ساعت درسی واحدهای گذرانده شده کارشناسی و کارشناسی ارشد برای مقطع دکتری به زبان اسپانیایی.

  1. تبصره: مدرک زبان (تافل، آیلتس یا هر مدرک دیگری مانند گواهی گذراندن دوره زبان در مؤسسات آموزشی ایران) که البته این مدرک اجباری نیست ولی می تواند در صورت موجود بودن کمک به اخذ سریعتر پذیرش نماید.

۲)صفحه اول گذرنامه

۳)رزومه تحصیلی و کاری به زبان انگلیسی

۴)به مشاور ما در کشور محل اقامت خود مراجعه و پس از عقد قرارداد، فرم ثبت نام ما را تکمیل و امضا کنید.

۵)توجه داشته باشید که درخواستها صرفاً از طریق مشاورین ما در کشور شما قابل پیگیری هستند و به تقاضاهای فردی پاسخ داده نمیشود.

۶)نمایندگی مدارک شما را به صورت الکترونیکی (برای تسریع)  ارسال خواهد نمود.

۷)پس از بررسی های لازم و احراز شرایط، پذیرش اولیه شما به نمایندگی ارسال و شما در جریان قرار خواهید گرفت.

۸)شما به صورت رسمی نامه پذیرش را دریافت و به سفارت اسپانیا معرفی خواهید شد.

۹)مدارک خود را با تعیین وقت قبلی به سفارت اسپانیا در کشور محل اقامت تحویل دهید. در بین مدارک، گواهی کارکرد حساب بانکی به اسم دانشجو یا یکی از والدینش در سه ماه گذشته باید ارائه شود. پیشنهاد میشود موجودی شما در پایان از مبلغ یکصد و پنجاه میلیون ریال کمتر نباشد.

  1. تبصره : جزو مدارک سفارت محل اسکان در بارسلونا نیز وجود دارد که ما آن نامه را برای شما طبق خواسته سفارت تهیه خواهیم نمود.

۱۰)در سفارت معمولا مصاحبه ای صورت نمیگیرد ولی با توجه به بعضی شرایط ممکن است انجام شود .

۱۱)با هماهنگی نمایندگی به اسپانیا سفر کنید. آنها ما را در جریان خواهند گذاشت.

۱۲)ما در فرودگاه بارسلونا به شما خوش آمد خواهیم گفت. ضمناً اقدامات لازم برای تأمین مسکن و راهنمایی اولیه (نحوه اخذ کارت اقامت و افتتاح حساب بانکی و غیره) شما به عمل خواهد آمد. به یاد داشته باشید که شهریه دانشگاه شامل اجاره مسکن نیست و شما در بارسلونا به همراه ما جهت ثبت نام به دانشگاه مراجعه می نماید و شهریه دانشگاه در همان زمان پرداخت می شود.

رشته ها، شهریه، بورس و کار دانشجویی

در سه دانشگاه بارسلونا و انستیتوهای وابسته تمامی رشته ها و گرایشهای علوم پایه، فنی مهندسی، علوم انسانی، علوم پزشکی و هنر وجود دارد. دوره کارشناسی ارشد ۶۰ واحد اروپایی است که ۳۰ واحد آن کلاس درس و ۳۰ واحد آن پروژه نهایی میباشد. شهریه هر واحد بدون در نظر گرفتن طول مدت تحصیل (۱ سال یا دو سال) ۳۰ یورو می باشد. در مقطع دکتری هزینه تحصیل ۱۵۰ یورو در سال است. در دانشگاههای اسپانیا امکان گرفتن بورس تحصیلی و یا بستن قرارداد کاری در دانشگاه برای دانشجویان مستعد بسیار بالاست و این مبلغ از ۶۰۰ یورو تا ۱۲۰۰ یورو در ماه میباشد. در این کشور بورسهای تحصیلی متنوعی وجود دارد و همچنین در دانشگهای اسپانیا جهت انجام پروژه های تحقیقاتی قرارداد کاری با دانشجویان بسته میشود که هر کسی با توجه به ویژگیهای شخصی خود میتواند جهت استفاده از این بورسها و قرارداد ها اقدام نماید.

هزینه زندگی و امکان کار

هزینه زندگی در بارسلونا با توجه به اینکه یک شهر کاملاً بزرگ و توریستی میباشد و امکانات زیادی دارد در مقایسه با کشورهای دیگر اروپا بسیار پایین است. یک اناق در منطقه خوب بارسلونا که همان منطقه دانشگاهی میباشد ۳۰۰-۲۵۰ یورو در ماه (به همراه هزینه آب و برق و گاز) است. هزینه خوراک و پوشاک بطور متوسط برای هر نفر ماهیانه ۲۰۰-۱۵۰ یورو میباشد. کل هزینه یک نفر در بارسلونا با امکانات یک شهر بزرگ و توریستی ۵۰۰-۴۰۰ یورو میباشد که با این مبلغ یک نفر به راحتی می تواند زندگی نماید. امکان کار در خارج از محیط دانشگاه نیز وجود دارد و حقوق متوسط برای کارهای پاره وقت (۴ ساعت در روز به غیر از شنبه و یکشنبه که تعطیل است ) ماهیانه ۶۰۰  یورو میباشد و هیچ مشکل قانونی برای کار دانشجویان وجود ندارد.

خدمات ما

از لحظه تصمیم به تحصیل تا زمان پذیرش، از زمان درخواست ویزا تا ورود به اسپانیا و از اجاره منزل تا ثبت نام در دانشگاه و تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی در کنار شما خواهیم بود. هزینه ای که پرداخت میکنید بسته به خدمات مورد نیاز متغیر خواهد بود. اگر پذیرش صادر نگردد پس از کسر یکصد یورو مابقی عودت داده میشود.