اسپانیا

درباره اسپانیا

کشور پادشاهی اسپانیا با مساحت ۵۰۵۹۵۵ کیلومتر مربع، پنجاه و دومین کشور جهان و دومین کشور اتحادیه اروپائی بعد از فرانسه به لحاظ مساحت به شمار می آید. پایتخت اسپانیا شهر مادرید، زبان رسمی این کشور اسپانیائی و شهرهای مهم آن بارسلون، سویا، مالاگا، گرانادا، ثاراکوثا، تولدو، سان سبستیان، سگویا، والنسیا و بیلبائو است. بر اساس قانون اساسی اسپانیا هیچ مذهبی دین رسمی این کشور نمیباشد ولی آزادی مذهبی تا حدودی که نظم اجتماعی شناخته شده در این قانون را به خطر نیاندازد تضمین گردیده است و این درحالی است که بیش از ۹۶% از مردم آن کاتولیک هستند. این کشور در کناره های دریای کانتابریا (در شمال)، اقیانوس اطلس (در غرب) و دریای مدیترانه (در شرق و جنوب) مجموعاً ۵۷۵۵ کیلومتر ساحل دارد. آب و هوا در شمال اسپانیا معتدل بوده و بخشهای مرکزی، جنوبی و شرقی دارای آب و هوای مدیترانه ای میباشد. اسپانیا با ۴۰ میلیون نفر، پنجاه و ششمین کشور جهان و پنجمین کشور اتحادیه اروپائی از لحاظ جمعیت به شمار میرود. این کشور به موجب قانون اساسی به ۱۷ ایالت خود مختار تقسیم میشود. هریک از ایالت های هفده گانه مذکور دارای مجلس ایالتی و دولت محلی میباشند.

این کشور از اعضای اتحادیه اروپایی و نیز عضو کشورهای پیمان شنگن است. داشتن اقامت در این کشور شما را قادر می سازد تا بدون ویزا و کنترل پاسپورت، به اکثر کشورهای اروپایی سفر کنید. اسپانیا یکی از مرفهترین، امنترین و زیباترین کشورهای جهان است که علاوه بر استانداردهای بسیار بالا از نظر سطح زندگی و آسایش مردم، یکی از توریستی ترین کشورهای جهان به حساب می آید. مردم این کشور به هیچ وجه نژادپرست نیستند و برخلاف برخی کشورهای اروپایی، با تمام افراد خارجی برخورد بسیار خوبی دارند که این مورد یکی از ویژگیهای زندگی در اسپانیا می باشد.

نظام‌ آموزشی‌ و چگونگی‌ ارزشیابی‌ مدارک‌ تحصیلی‌ اسپانیا

مطالب زیر برگرفته از سایت وزارت علوم می باشد

تحصیلات پیش دانشگاهی

‌کودکان‌ از ۳ سالگی‌ وارد مهد کودک‌(La Educacion nfantile) می‌شوند و تا ۶ سالگی‌ آموزش‌های‌ اولیه‌ را فرا می‌گیرند که‌ آخرین‌ سال‌ آن‌ اجباری‌ است. آموزش‌ ابتدیی‌ (La Educacion obligatoria) از ۶ سالگی‌ شروع‌ و تا ۱۱ سالگی‌ ادامه‌ می‌یابد. در این‌ مدت‌ دانش‌آموزان‌ ضمن‌ آشنایی‌ با محیط، خواندن‌ و نوشتن‌ و دروس‌ ابتدیی‌ را فرا می‌گیرند. سپس‌ دوره‌ آموزش‌ متوسطه‌ (La Education Segundaria) را شروع‌ می‌کنند که‌ خود شامل‌ دو مرحله‌ است. دوره‌ اول‌ ۳ سال‌ به‌ طول‌ می‌انجامد و دانش‌آموز موفق‌ به‌ کسب‌ درجه‌دانش‌آموختگی‌ در دوره‌ مدرسه‌ می‌شود. مرحله‌ دوم‌ نیز ۳ سال‌ است‌ که‌ بعد از گذراندن‌ آن، دانش‌آموز درجه‌ تحصیلی‌Bachiller را دریافت‌ می کند. در صورت‌ تمایل‌ دانش‌آموز یک‌ دوره‌ یک‌ ساله‌ پیش‌ دانشگاهی‌(Curso de Orientacion Universitaria) را برای‌ ورود به‌ دانشگاه‌ یا دوره‌های‌ تشکیلات‌ حرفه‌ای‌(La Formacion Profesional) پشت‌ سر می‌گذارد.

‌تحصیلات‌ دانشگاهی‌

‌تحصیلات‌ عالیه‌ در اسپانیا در دانشگاه‌ها، مجتمع‌های‌ فنی‌ – علمی‌ و مجتمع‌های‌ هنرهای زیبا امکان‌پذیر است. شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ و قبولی در آزمون‌ ورودی یا گذراندن‌ دوره‌ پیش‌ دانشگاهی‌(Curso de Orientacion Universitaria) است، یعنی‌ کسانی‌ که‌ دوره‌ پیش‌ دانشگاهی‌ را نگذرانده‌اند، بعد از قبولی در امتحان‌ و تایید صلاحیت‌ علمی‌ می‌توانند به‌ دانشگاه‌ راه‌ یابند.

‌‌دوره‌های‌ تحصیلی‌

‌Estudios de Primer Ciclo .1 LArquitecto Tecnico, Diplomatura, Ingenierias Tecnicas) این‌ مدرک‌ بعد از گذراندن‌ یک‌ دوره‌ دو یا سه‌ ساله‌ در دانشگاه‌ها و مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالی‌ به‌ دانشجو اعطا می‌گردد.

De Segundo Ciclo .2 ‌Estudios LIngeniero o Arquitecto Superior Licenciado) licenciaturas این‌ دوره‌ ۲ سال‌ طول‌ می‌کشدو شرط‌ ورودبه‌ آن‌ داشتن‌ مدرک‌Primer Ciclo است. در این‌ دوره‌ دانشجو به‌ ژرف‌نگری‌ دروس‌ گذرانده‌ شده‌در دوره‌ قبلی‌ و فراگیری‌تخصص‌ می‌پردازد. دانشجو با گذراندن‌ این‌ دوره، موفق‌ به‌ دریافت‌ مدرک‌Arquitecto , Licenciado یاIngeniero می‌شود.

(Estudios de Doctorado) Tercer Ciclo .3 دانشجو با گذراندن‌ یک‌ دوره‌ ۵ ساله‌ شامل‌ دوره‌ دو ساله‌ متشکل‌ از دروس‌ تخصصی‌ و به‌ پایان‌ رساندن‌ پایان نامه پژوهشی‌ جامعی‌ در یک‌ موضوع‌ خاص‌ (به‌ مدت‌ ۳ سال) و دفاع‌ از آن، مدرک‌Tercer Ciclo و عنوان‌ دکترا می‌گیرد. شرط‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک‌ Segundo Ciclo است. بعد از اتمام‌ دوره‌ ۲ ساله‌ و قبولی‌ در امتحانات، بایدتوانائی دانشجو برای‌ پژوهش‌ سنجیده‌ شود و به‌ تایید استادان‌ دوره‌ دکترا برسد و عنوان‌ پیشنهادی‌ برای‌ پایان نامه‌ پژوهشی‌ مورد پذیرش‌ یکی‌ از استادان‌ قرار گیرد. بدین‌ ترتیب‌ دانشجو می‌تواند رسماً‌ پژوهش‌ را آغاز کند. ‌نحوه‌ ارزشیابی‌ مدارک‌ تحصیلی‌

‌. ۱مدارک‌ Estudios de Primer Ciclo و تمام‌ مدارک‌ دو یا سه‌ سال‌ تحصیل‌ صادره‌ از کلیه‌ دانشگاه‌ها، مدارس‌ عالی‌ فنی‌ و مجتمع‌های‌ آموزش‌ عالی‌ دولتی‌ مورد تایید وزارت‌ آموزش‌ عالی‌ کشور اسپانیا، “کاردانی” ارزشیابی‌ می‌شود.

.‌۲مدارک‌ Estudios de Segundo Ciclo با چهار سال‌ تحصیل‌(دو سال‌Primer Ciclo و دو سال‌(Segundo Ciclo صادره‌ از تمام‌ دانشگاه‌ها و مجتمع‌های‌ آموزش‌ عالی‌ و مجتمع‌های‌ عالی‌ هنری‌دولتی‌ مورد تایید وزارت‌ آموزش‌ عالی‌کشور اسپانیا،”کارشناسی” ارزشیابی‌ می‌شود.

‌۳٫ مدارک‌ Estudios de Segundo Ciclo, Licenciaturas با حداقل‌ ۵ سال‌ تحصیل‌ تمام‌وقت‌ صادره‌ از تمامی‌ دانشگاه‌ها و مجتمع‌های‌ آموزش‌ عالی‌ و مجتمع‌های‌ عالی‌ هنری‌دولتی‌ مورد تایید وزارت‌ آموزش‌ عالی‌ کشور اسپانیا در صورت‌ عدم‌ اریه‌ رساله، “کارشناسی” ارزشیابی‌ می‌شود.

۴٫ مدارک موضوع بند ۳ (دوره های ۵ ساله) در صورت گذراندن پایان نامه ، (کارشناسی ارشد) ارزشیابی می شود.

‌. ۵مدارک‌Tercer Ciclo صادره‌ از کلیه‌ دانشگاه‌ها و مجتمع‌های‌ آموزش‌ عالی‌ و هنری‌ دولتی‌ مورد تایید وزارت‌ آموزش‌ عالی‌ کشور اسپانیا، به‌ شرط‌ داشتن‌ مدرک‌ کارشناسی‌ ارشد معتبر یا مدارک‌ کارشناسی‌ ارشد دوره‌ دوم‌(Segundo Ciclo) کشور اسپانیا ، “دکترا” ارزشیابی‌ می‌شود.

‌‌معرفی‌ دانشگاه‌های‌ اسپانیا

دانشگاه‌های‌ گروه‌ یک (ممتاز)

۱- Universidad de Alcala de Henares

۲- Universitat Autonoma de Barcelone

۳- Universidad Complutense de Madrid

۴- Universitat de Barcelona

۵- Universidad de Cantabria

۶- Universidad de Extremadura

۷- Universidad de Granada

۸- Universidad de Las Palmas de Gran Canaria

۹- Universidad de Murcia

۱۰- Universidad de Salamanca

۱۱- Universidad de Santiago de Compostela

۱۲- Universidad de sevilla

۱۳- Universitat de Valencia

۱۴- Universidad de Valladolid

۱۵- Universidad de Zaragoza

۱۶- Universidad del Pais Vasco

۱۷- Universidad Politecnica de Madrid

۱۸- Universitat Politecnica de Catalunya (Universidad Politecnica de Cataluna) (Polytechnic University of Catalonia) (UPC)

۱۹- Universidad Politecnica de Valencia (Polytechnic University of Valencia) (UPV)

۲۰- Universidad Autonoma de Madrid

دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی، گروه دو (خوب)

۱- Universitat d’Alacant (Universidad de Alicante) (University of Alicante) (UA)

۲- Universidad Pontificia Comillas (Comillas Pontifical University)

۳- Universidad de Leon (University of Leon)

۴- Universitat Pompeu Fabra (University of Pompeu Fabra)

۵- Universitat de Lieida (University of Lieida)

۵- پس از بررسی کیفی (اخذ آزمون، بررسی رساله، درخواست مقاله)

۶- Universidad de Cordoba (University of Cordoba)

۶- پس از بررسی کیفی (اخذ آزمون، بررسی رساله، درخواست مقاله)

۷- Universidad Antonio de Nebrija

۷- برای کارشناسی ارشد و دکتری پس از بررسی کیفی (اخذ آزمون، بررسی رساله، درخواست مقاله)

۸- Universidad Carlos III de Madrid (University Carlos III, Madrid)

۹- Universidad Europea de Madrid (European University of Madrid)

۱۰- Universidad de Castilla- La Mancha

۱۱- Universidad de Málaga

۱۱- فقط تا مقطع کارشناسی ارشد

۱۲- Universidad de Navarra

۱۳- Universidad del Pais Vasco (university of the Basque Country)

دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، گروه سه (متوسط)

۱- Universitat Internacional de Catalunya

۱- پس از بررسی کیفی (اخذ آزمون، بررسی رساله، درخواست مقاله)

۲- Universidad Rovira Virgili

۲- مدارک صادر شده پس از بررسی کیفی (اخذ آزمون، بررسی رساله، چاپ مقاله) قابل بررسی و ارزشیابی است.

۳- Universidad de Gerona

۴- دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ دولتی که‌ مورد تایید وزارت‌ آموزش‌ و علوم اسپانیا می باشند. ‌‌معرفی‌ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ نا معتبر در کشور اسپانیا

چنانچه نام دانشگاه یا موسسه ای در فهرست دانشگاه ها و موسسات اعلام شده (اعم از معتبر و غیر معتبر) منعکس نشده باشد، متقاضی می بایست اعتبار آن را از اداره کل امور دانش آموختگان استعلام نماید .

اگر مایل به تحصیل در رشته پزشکی در یکی از کالجهای دانشگاه بارسلونا هستید و دارای مدرک پیش دانشگاهی در رشته های ریاضی یا تجربی میباشید، میتوانید با شهریه سالانه حدوداً ۱۰ هزار یورو به این هدف خود برسید. تحصیل به زبان اسپانیایی انجام میشود و در صورت عدم تسلط به زبان فوق، امکان گذراندن دوره زبان نیز وجود خواهد داشت. مدرک صادره مورد تأیید وزارت بهداشت ایران میباشد. هزینه سالانه زندگی دانشجویی در بارسلونا حدوداً ۶ هزار یوروست. طول مدت تحصیل حداقل ۶ سال میباشد. تسلط به زبانهای خارجی، داشتن معدل بالا، سن پایین و سابقه تحصیل در دانشگاههای ایران (بخصوص در رشته های مرتبط) ایجاد اولویت خواهد نمود.

ما تحصیل در گروه موسیقی (کلیه گرایش ها) در اسپانیا را برای شما آسان کرده ایم. اگر مایل به تحصیل در این گروه هستید و دارای مدرک پیش دانشگاهی در کلیه رشته ها میباشید، میتوانید با شهریه سالانه حدوداً ۴ هزار یورو به این هدف خود برسید. تحصیل به زبان اسپانیایی انجام میشود و در صورت عدم تسلط به زبان فوق، امکان گذراندن دوره زبان نیز وجود خواهد داشت. مدرک صادره مورد تأیید وزارت علوم ایران میباشد. هزینه سالانه زندگی دانشجویی در بارسلونا حدوداً ۶ هزار یوروست. طول مدت تحصیل حداقل ۳ سال (بدون احتساب دوره زبان) میباشد. داشتن معدل بالا، سن پایین و ارائه کارهای هنری ایجاد اولویت خواهد نمود.

 • #1 نوشته شده توسط : شهناز
  حدود 2 سال پیش

  با سلام. بنده فارغ التحصیل در رشته شیمی کاربردی در مقطع ارشد با معدل ۱۸ می باشم . قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارم و علاقه مند به رشته داروسازی و شیمی می باشم اما موضوع پایان نامه ام صنایع غذایی بوده است.
  و تمایل دارم در یکی از سه کشور ایتالیا- اسپانیا- انگلیس با توجه به شرایط بهتری که هر یکی از این کشورها دارد یکی را انتخاب و مشغول به تحصیل شوم. لطفا راهنماایی کنید..

  • #2 نوشته شده توسط : خرد آفرین
   حدود 2 سال پیش

   با سلام
   لطفاً فرم ثبت نام آنلاین را در سایت تکمیل و ارسال نمایید .

  • #3 نوشته شده توسط : خرد آفرین
   حدود 2 سال پیش

   با سلام
   لطفا فرم ثبت نام آن لاین را در سایت تکمیل ارسال کنید

 • سلام .من فارغ التحصیل فوق لیسانس رشته ریاضی از دانشگاه ارومیه ایران هستم.علاقه به ادامه تحصیل در مقطع دکترا در این کشور را دارم .لطفا راهنماییم کنید.ممنون

جوابش چی میشه؟ *
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

No trackbacks yet.